W dniach 06.12-08.12.2022 zespół składający się z przedstawiciela Politechniki Poznańskiej dra hab. inż. Sławomira Hanczewskiego oraz przedstawiciela Uniwerystetu w Katanii Castiglione Gianpietro, wziął udziałw konferencji Black Hat Europe odbywającej się w Londynie. Black Hat jest to seria wysoce technicznych konferencji dotyczących bezpieczeństwa informacji, które gromadzą liderów ze wszystkich aspektów świata infosec – od sektora korporacyjnego i rządowego po środowiska akademickie, a nawet podziemnych badaczy działających niezależnie w ramach bezpieczeństwa systemów informatycznych.
Konferencja składa się z trzech głównych części: Black Hat Briefings, Black Hat Trainings i Black Hat Arsenal. Briefingi składają się ze ścieżek obejmujących różne tematy, w tym inżynierię wsteczną, tożsamość i prywatność oraz hakowanie. Briefingi zawierają również przemówienia wiodących osób w dziedzinie bezpieczeństwa informacji, podczas których uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z najważniejszymi kwestiami związanymi z bezpieczeństwem tożsamości, informacji, a nawet hakowaniem systemów informatycznych. Podczas wydarzenia swoje wystąpienia mieli przedstawiciele takich organizacji jak Europejska Agenica Kosmiczna, CISPA Helmholtz Center for Information Security at Saarland University, Kudelski Security, Google i wielu innych. Natomiast część Arsenal to część konferencji poświęcona zapewnieniu badaczom i społeczności open source miejsca do zaprezentowania najnowszych narzędzi bezpieczeństwa informacji typu open-source. Arsenal składa się głównie z demonstracji narzędzi na żywo w otoczeniu, w którym uczestnicy mogą zadawać pytania dotyczące narzędzi, a czasem ich używać. Dzięki czemu uczestnicy mieli możliwość poznać wiele nowych i ciekawych rozwiązań open source które mogą posłużyć do kształcenia studentów i których znajomość może znacząco poprawić ich pozycję na rynku pracy.
Uczestnicy podczas trwania konferencji podjęli wiele rozmów związanych z zapotrzebowaniem na rynku pracy w kontekście wiedzy i umiejętności, którą należy przekazać studentom aby zwiększyć ich konkurencyjność. Podjęte zostały również rozmowy nad opiniowaniem profilu kształcenia, a nawet zaangażowaniem w jego tworzenie przez przez przedstawicieli wiodących przedsiębiorstw z obszaru cyberbezpieczeństwa. Całość wydarzenia Black Hat zapewniła przedstawicielom projektu pozyskać wiedzę o najnowszych badaniach i trendach w dziedzinie bezpieczeństwa informacji.
Jednocześnie dwóch przedstawicielu Partnerów prof. Said Mahmoudi z Uniwersytetu w Mons oraz dr Joanna Weissenberg uzyskali dostęp online do nagrań wszystkich briefingów i sesji sponsorowanych które pozwoliły także im zapoznać się z trendami i najważniejszymi drogami rozwoju, w którym podąża świat w obszarze bezpieczeństwa informacji.