Skip to content

Partnerstwa Strategiczne

Cyberbezpieczeństwo dla Uniwersytetu Europejskiego EUNICE

Menu
  • Strona główna
  • O projekcie
  • Opis zadań
Menu

Wyjazdy pracowników Politechniki Poznańskiej w celu prezentacji zdalnego dostępu do zasobów laboratoryjnych

Posted on 30 października, 2023

W ramach projektu Politechnika Poznańska miała możliwość pozyskać rozwiązanie Espresso Labs umożliwiające zdalny dostęp do urządzeń fizycznych oraz zasobów chmurowych w postaci maszyn wirtualnych i mocy obliczeniowych znajdujących się w laboratorium Politechniki Poznańskiej. Rozwiązanie to w przyszłości ma posłużyć do realizacji w pełni zdalnych zajęć dydaktycznych w sposób możliwie imersyjny, w którym studenci będą mieli możliwość zarządzania urządzeniami tak jakby fizycznie znajdowali się w salach PP. Rozwiązanie Espresso Labs jest to usługa oparta o chmurę i lokalnie wdrożone kontrolery, która pozwala na tworzenie rozbudowanych laboratoriów opartych o fizyczne i wirtualne urządzenia wraz z pełną obsługą zarządzania nimi za pośrednictwem aplikacji web. W ten sposób przygotowane środowisko może zostać wykorzystane zarówno w procesie dydaktycznym, jak i w przypadkach testowania nowych rozwiązań czy prowadzenia działań badawczo-rozwojowych. Dostęp użytkowników do poszczególnych składowych systemu może być zrealizowany zarówno w sposób swobody w oparciu o ich rejestrację, jak i akcydentalny bazując na rozbudowanym mechanizmie generacji czasowych kluczy jednorazowych. Zainstalowany w laboratorium kontroler w pełni izoluje środowisko laboratorium i pozwala na budowę jego infrastruktury bez bezpośredniego połączenia z siecią publiczną, a komunikacja do poszczególnych urządzeń w ramach laboratorium może odbywać się z wykorzystaniem protokołów Telnet, SSH, RDP i RBF (VNC).

Dzięki temu rozwiązaniu, przedstawiciele Uczelni Partnerskich mają możliwość dostępu do zasobów Politechniki Poznańskiej takich jak: routery, przełączniki oraz firewalle wiodących producentów takich jak Cisco oraz Huawei, serwerów z utworzonymi na potrzeby kształcenia w obszarze cyberbezpieczeństwa maszynami wirtualnymi zawierającymi niezbędne oprogramowanie dla konkretnych przedmiotów, a także urządzeń IoT. Na potrzeby wdrożenia tego rozwiązania oraz szkolenia z jego stosowania w procesie kształcenia przedstawiciele Politechniki Poznańskiej opracowali instrukcje zarówno dla prowadzących i administratorów systemu, jak i studentów będących użytkownikami końcowymi.

Pracownicy Politechniki Poznańskiej odbyli także podróże do 6 Uczelni Partnerskich w celu prezentacji rozwiązania i pomocy w wdrożeniu umożliwiającego jego wykorzystanie przez Partnerów w procesie kształcenia. Oprócz wizyty u głównych Partnerów w realizacji projektu (Uniwersytetu w Mons i Uniwersytetu w Katanii), zdecydowano o odwiedzeniu nowych Partnerów w projekcie EUNICE Politecnico de Viseu (Portugalia), Karlstads University (Szwecja) oraz University of Peloponnes (Grecja), a także jednym z głównych uniwersytetów zainteresowanych współpracą w zakresie cyberbezpieczeństwa Uniwersytecie w Kantabrii (Hiszpania). Pozostali Partnerzy otrzymali od Politechniki Poznańskiej materiały szkoleniowe w formie instrukcji oraz zorganizowane zostało spotkanie online na którym przedstawiono możliwość korzystania z rozwiązania w celu podniesienia jakości kształcenia.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy

  • Wyjazdy pracowników Politechniki Poznańskiej w celu prezentacji zdalnego dostępu do zasobów laboratoryjnych
  • Wizyta studyjna na Politechnice Poznańskiej
  • Wizyta studyjna na Universytecie w Mons
  • Udział w konferencji Black Hat Europe w Londynie
  • Udział w konferencji Cyber Security & Cloud Expo w Londynie

Politechnika Poznańska

Państwowa uczelnia o profilu technicznym w Poznaniu. Największy kampus uczelni znajduje się po obu stronach ulicy Piotrowo, na terenie osiedla samorządowego Rataje. Siedziba władz uczelni (rektorat) mieści się w zabytkowym budynku na Wildzie. Za datę powstania tej uczelni przyjmuje się rok 1919, jakkolwiek status wyższej szkoły technicznej o charakterze politechniki nadała jej Rada Ministrów dopiero w 1955.

Universita di Catania

Najstarszy (1434) z włoskich uniwersytetów w regionie południowo-środkowym i reprezentuje wysoki poziom edukacji i badań, dzięki szczególnej synergii i współpracy z wieloma instytutami badawczymi oraz różnymi przedsiębiorstwami w okolicy. Na Uczelni studiuje ponad 40.000 studentów na 17 wydziałach. Dlatego Uniwersytet w Katanii stanowi strategiczne połączenie inicjatyw badawczych i współpracy przemysłowej na rzecz transferu technologii i inkubatorów przedsiębiorczości.

Brandenburgische Technische Universität

Uniwersytet posiadający trzy lokalizacje: kampus centralny w Cottbus, kampus Cottbus-Sachsendorf i kampus Senftenberg. (BTU CS) to niewielka uczelnia techniczna położona w sercu Łużyc, regionu z tradycyjnymi gałęziami przemysłu energetycznego i wydobyciem węgla brunatnego. Na BTU studiuje około 6800 studentów, z czego aż 2300 pochodzi z zagranicy.

©2025 Partnerstwa Strategiczne | Design: Newspaperly WordPress Theme