Skip to content

Partnerstwa Strategiczne

Cyberbezpieczeństwo dla Uniwersytetu Europejskiego EUNICE

Menu
  • Strona główna
  • O projekcie
  • Opis zadań
Menu

Wizyta studyjna Katania

Posted on 24 września, 2022

W dniach 12-23.09.2022 odbywała się wizyta studyjna zespołu z Politechniki Poznańskiej na Università di Catania we Włoszech. W skład delegacji z Politechniki Poznańskiej wchodzili: prof. dr hab. inż. Mariusz Głąbowski, dr inż. Maciej Sobieraj, dr Joanna Weissenberg oraz mgr inż. Piotr Kontowicz.

Podczas dwutygodniowego pobytu odbyło się szereg spotkań zespołu z Politechniki Poznańskiej oraz zespołu prof. Sebastiano Battiato z uniwersytetu w Katanii w celu poznania potencjału laboratoriów i możliwości zdalnego dostępu do nich, zakresu prowadzonych zajęć dydaktycznych oraz metod ich prowadzania. Umożliwiło to przeprowadzenie dyskusji nad optymalnym wykorzystaniem potencjału uniwersytetu w Katanii w projekcie. Głównym obiektem dyskusji była tematyka i zakres przygotowywanych przedmiotów dla profilu kształcenia Cybersecurity dla wszystkich uczelni partnerskich EUNICE. 

Odbyło się również kilka sesji spotkań z doktorantami uniwersytetu w Katanii. Podczas tych spotkań przedstawili oni tematy oraz wyniki aktualnie prowadzonych badań, które skupiały się w większości wokół tematyki Digital Forensics. Cykl spotkań uwypuklił możliwe obszary współpracy pomiędzy uczelniami. 

Jednym z kolejnych spotkań tym razem już mniejszych zespołach było spotkanie z doktorantem z uniwersytetu w Katanii Marcello Maugeri, prowadzącym zajęcia dydaktyczne i prace badawcze w obszarze automatycznego testowania urządzeń IoT. Podczas spotkania wymieniono się spostrzeżeniami na tematy bezpieczeństwa systemów IoT, ich budowy, zarządzania, utrzymania oraz projektowania. Podjęto też wstępne rozmowy dotyczące wspólnych badań wraz z zaangażowaniem w nich chętnych studentów. Poruszono też kwestię możliwej organizacji międzyuczelnianego koła naukowego skupiającego się na tematach cyberbezpieczeństwa, pozwalającego studentom na łatwe nawiązywanie kontaktu z innymi osobami o tych samych zainteresowaniach badawczych. 

Spotkanie z Davide Micale – doktorantem z uniwersytetu w Katanii – pozwoliło na zidentyfikowanie możliwości współpracy dydaktycznej i badawczej w zakresie wykorzystania rozwiązań IoT zwiększających bezpieczeństwo drogowe.

W trakcie większości spotkań poruszane były także tematy dotyczące diagnozowania i rozwiązywania ewentualnych problemów, które mogą wystąpić przy próbie zdalnego udostępniania laboratoriów studentom EUNICE. W ramach spotkań udało się wskazać pierwsze problemy związane ze współdzieleniem infrastruktury laboratoryjnej i zaproponować wstępne rozwiązania, które na przestrzeni kilku tygodni będą testowane. Wiele z wykrytych problemów wynika z polityki bezpieczeństwa danej uczelni oraz z dostępnego typu urządzeń i możliwości zarządzania nimi z wykorzystaniem oprogramowania EspressoLab. Pozwoli to na etapie opracowywania wspólnej oferty dydaktycznej u danego partnera na optymalizację rozkładu zasobów laboratoryjnych i ludzkich na potrzeby 3-semestralnego programu kształcenia w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Ostatnie wpisy

  • Wyjazdy pracowników Politechniki Poznańskiej w celu prezentacji zdalnego dostępu do zasobów laboratoryjnych
  • Wizyta studyjna na Politechnice Poznańskiej
  • Wizyta studyjna na Universytecie w Mons
  • Udział w konferencji Black Hat Europe w Londynie
  • Udział w konferencji Cyber Security & Cloud Expo w Londynie

Politechnika Poznańska

Państwowa uczelnia o profilu technicznym w Poznaniu. Największy kampus uczelni znajduje się po obu stronach ulicy Piotrowo, na terenie osiedla samorządowego Rataje. Siedziba władz uczelni (rektorat) mieści się w zabytkowym budynku na Wildzie. Za datę powstania tej uczelni przyjmuje się rok 1919, jakkolwiek status wyższej szkoły technicznej o charakterze politechniki nadała jej Rada Ministrów dopiero w 1955.

Universita di Catania

Najstarszy (1434) z włoskich uniwersytetów w regionie południowo-środkowym i reprezentuje wysoki poziom edukacji i badań, dzięki szczególnej synergii i współpracy z wieloma instytutami badawczymi oraz różnymi przedsiębiorstwami w okolicy. Na Uczelni studiuje ponad 40.000 studentów na 17 wydziałach. Dlatego Uniwersytet w Katanii stanowi strategiczne połączenie inicjatyw badawczych i współpracy przemysłowej na rzecz transferu technologii i inkubatorów przedsiębiorczości.

Brandenburgische Technische Universität

Uniwersytet posiadający trzy lokalizacje: kampus centralny w Cottbus, kampus Cottbus-Sachsendorf i kampus Senftenberg. (BTU CS) to niewielka uczelnia techniczna położona w sercu Łużyc, regionu z tradycyjnymi gałęziami przemysłu energetycznego i wydobyciem węgla brunatnego. Na BTU studiuje około 6800 studentów, z czego aż 2300 pochodzi z zagranicy.

©2025 Partnerstwa Strategiczne | Design: Newspaperly WordPress Theme